Co biorą fighterzy

Co biorą fighterzy i jak to działa?

Skoro ustaliliśmy już w ostatnim artykule, że większość fighterów wali grubo, to chciałbym teraz najaśnić wam dlaczego biorą te środki i jak one działają.

* Środki

Testosteron: Zazwyczaj fighterzy walą tzw. propa. Jest to krótki ester, którego czas półtrwania wynosi 48 godzin, co oznacza, że jego połowiczny rozpad następuje po ok. 48 godzinach. Jest to naturalny hormon o działaniu anabolicznym (co oznacza, że odpowiada za przyrost masy mięśniowej, po przez lepsze przyswajanie białka) i androgennym (czyli nasila on drugorzędne cechy męskie, w tym libido i zwiększa przyrost masy mięśniowej). Teść sprzyja retencji(zatrzymania) azotu w mięśniach, ponadto znacząco przyspiesza regenerację uszkodzony tkanek. Naturalnie jest produkowany w jądrach oraz korze nadnerczy (u kobiet przez jajniki i łożysko). Prawidłowy poziom testosteronu we krwi to u mężczyzn od 270 do 1100 ng/100 ml krwi. Najmniej toksyczny środek dopingujący na rynku.

Halotestin: czyli Fluoxymesteron. To pochodna kortyzolu, która po przez redukcję CBG (Cortycosteroid Binding Globulin – Kortykosteroidowa Globulina Wiążąca) uwalnia kortyzol do krwi. Halotestin ma silne działanie obniżające poziom globuliny, wiążącej tyroksynę z jednoczesnym tylko umiarkowanym wzrostem prealbuminy wiążącej tyroksynę, co może spowodować wzrost stężenia w plazmie krwi T4 i T3 ze zwiększonym wychwytem T3 (dzięki czemu łatwiej gubimy tkankę tłuszczową). Fluoxymesteron podnosi hematokryt, zwiększa zawartość tlenu we krwi i ilość tlenu dostarczanego do tkanek, a to z kolei wpływa na wydolność. Ponadto ZNACZNIE podnosi poziom agresji. MEGA TOKSYCZNY!!!

Clenbuterol: jest to lek na astmę oskrzelową, oddziałuje na układ współczulny, po przez pobudzenie receptorów układu adrenergicznego, oraz zwiększenie produkcji hormonów katabolicznych (m.in. dopaminy, epinefryny i nor epinefryny, które są wydzielane w rejonie nadnerczy). Hormony te pierwsze wpływają na stopień napięcia mięśni gładkich, ponadto wzmaga proces termogenezy, powoduje wzrost ciśnienia krwi. W wyniku odwracania efektów działania insuliny, powoduje uwolnienie glikogenu z powrotem do krwi (w postaci glukozy) i zanik zdolności jego magazynowania bądź używania. Powoduje zwiększenie także tępa spalania tłuszczy i białek. Jako beta-2 agonista bezpośrednio oddziałuje na komórki tłuszczowe i przyśpiesza rozpad trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych. Skutki uboczne clenbuterolu są podobne do innych środków tego typu – drżenie rąk, bezsenność, nadmierna potliwość, zwiększenie ciśnienia krwi, mdłości.

Masteron: pochodna DHT (aktywna forma testosteronu), stosowany powszechnie w leczeniu raka piersi. Nie aromatyzuje w żadnej dawce i nie może być przemieniony w estrogen, przez co słabo blokuje działanie osi HPTA (hipokamp, przysadka, jądra). Posiada ponadto wysoka skuteczność w wiązaniu SHBG, co bezpośrednio wpływa na lepsze wykorzystanie innych środków stosowanych równolegle z masteronem. Wpływa na tkankę tłuszczowa przez zmniejszenia aktywności lipazy lipoproteinowej oraz zwiększenie wrażliwości adipocytów na katecholaminy takie jak adrenalina, które hamują odkładanie się tłuszczów i zwiększają „wypływ” lipidów z tych komórek. Czasami powoduje wzrost agresji. Jest środkiem mało toksycznym.

Oxandrolone: Anavar to łagodny steryd anaboliczny o niskiej androgenności. Bardzo skutecznie pomaga zwiększać siłę. Anavar jest bardzo często stosowany przez kobiety, ze względu na bardzo rzadkie występowanie skutków ubocznych. Przeprowadzone badania wykazały wpływ oxandrolonu na znaczne przyspieszenie pozbywania się tkanki tłuszczowej, na korzyść tkanki mięśniowej u osób nietrenujących i niestosujących spersonalizowanej diety! Przyczyną takiego stanu rzeczy, może być fakt obniżania poziomu TBG (Globuliny Wiążącej Tyroksynę), z jednoczesnym zwiększeniem wychwytu T3.

Trój jodo-tyronina T3: Cytomel to farmaceutyczna wersja naturalnego hormonu tarczycy T3. W medycynie stosowany przy leczeniu niedoczynności tarczycy, otyłości, niektórych dysfunkcji metabolicznych. Przyspiesza metabolizm organizmu, czego efektem jest znacznie zwiększona aktywność komórkowa (przyśpieszenie utylizacji węglowodanów, białek i tłuszczy). T3 pobudza rozkład cholesterolu i zwiększa liczbę receptorów LDL, co zwiększa tempo lipolizy. Ponadto stymuluje produkcję polimerazy RNA I i II (zwiększa tempo syntezy białek). Ten fakt zwiększa bezpośrednio szybkość degradacji białka, a w nadmiarze tempo degradacji białka, przekracza tempo syntezy białek. W takiej sytuacji organ może przejść do ujemnego bilansu, co powoduje zmniejszenie jego masy.  Środek ten posiada długą listę możliwych skutków ubocznych: palpitacje serca, nieregularny puls, skrócony oddech, nadmierne pocenie się, nudności, bóle głowy, dysfunkcje metaboliczne.

Solcoseryl: To bezbiałkowy dializat z krwi cieląt. Wspomaga wysokoenergetyczne procesy naprawcze oraz reguluje zaburzenia metaboliczne. Ponadto wspomaga komórkową przemianę materii, zwłaszcza w procesach o dużym zapotrzebowaniu energetycznym, stymuluje również fosforylację oksydacyjną, a przez to wytwarzanie w komórkach wysokoenergetycznych fosforanów (CrP). Zwiększa stopień utylizacji tlenu i przyspiesza transport glukozy do niedotlenionych tkanek i komórek o wtórnie upośledzonym metabolizmie. Poprawia procesy reparacyjne i regeneracyjne, w tkankach uszkodzonych przez niedokrwienie (poprawa przepływu w następstwie działania metabolicznego). Zapobiega lub zmniejsza wtórne zmiany zwyrodnieniowe oraz odwracalne zmiany komórek i tkanek dzięki stabilizacji błon komórkowych i utrzymywaniu na właściwym poziomie homeostazy osmotycznej i jonowej. W ten sposób chroni tkanki zagrożone niedotlenieniem lub brakiem substancji odżywczych. Jest całkowicie bezpieczny, ale posiada dość silne skłonności do odczynów alergicznych takich jak pokrzywki, świąd, zaczerwienienia.

* Podsumowanie:

Jak widać lista medykamentów nie jest długa, ale znacząco się różni od standardowych środków używanych w siłowni. Te bardziej znane specyfiki natomiast, są używane w innych dawkach i w zupełnie odmiennych celach. To jest jedynie krótka lista środków, o których wiem z doświadczenia jako fighter oraz gazet, gdzie cały czas są opisywane gwiazdy UFC, które wpadły na testach antydopingowych. Tak naprawdę świat dopingu jest cały czas dopieszczany. Ostatnią nowością są blokery miostatyny oraz inne smaczki, które zmieniają nasze ciała na poziomie genetycznym. Tutaj ze względu na zasobność swoich portfeli królują arabscy zawodnicy, całkowicie sponsorowani przez tamtejszych szejków. Zawodnik MMA z racji wykonywanego zawodu nie bardzo ma wybór w kwestii brać czy nie brać. Środki te są ogólnodostępne i niestety w Polsce całkowicie pozbawione kontroli. W związku z taką sytuacją rynkową, zawodnicy nie mają wyboru. Jeśli chce się wytrzymać 15 minut w oktagonie, ważąc powyżej 85 kg (a tyle ważą w dniu walki zawodnicy kategorii 77 kg), to niestety wymaga to nadludzkiej wydolności. Dlatego właśnie o zawodowych fighterach, w środowisku sportowców mówi się jak o SUPERMEN-ach. Nie ma tutaj przesady, jeśli chcecie się przekonać zaliczcie jeden trening BJJ lub MMA. Tylko jeden trwający 1,5 h gdzie będą na ostatnie 20 min sparingi z kolegami. Zobaczycie nagle jak wiele tlenu potrzebuje ludzki organizm, żeby móc wytrzymać przez te cholerne 5 min. Kiedy się walczy to ten czas jest całą wiecznością. W głowie przetacza się 1 000 myśli, taktyk i emocji na raz, a każde uderzenie sprawia ból i znacząco upośledza działanie układu nerwowego. W pewnym czasie łapiesz się na tym, że nawet nie pamiętasz kiedy minęła walka. Dzieje się tak nie dlatego, że było tak łatwo, tylko Ty po prostu miałeś dość tego PIEKŁA.

*Puenta: W pewnym momencie sport przestaje być zdrowy, a jest to chwila kiedy nazwiesz go zawodowym.

💪💪Zatem niezależnie czy ćwiczysz, czy walczysz, wracasz z tarczą albo na tarczy!💪💪

*Przypisy:

Mateusz Łasecki – Środki dopingujące. Wszystko, co musisz wiedzieć
Llewellyn – Anabolics 10th

O autorze

Donaj

4 komenatrzy

Zostaw komenatrz
  • Nie jest ze względu na swoją cenę i znaczącą ilość podrubek. W EU praktycznie nikt nie uzywa, w US częściej, bo od chorych na ADIS można wydębić receptę.

  • A coś wiecej na temat skutków ubocznych brania ? Pradą jest, że branie uszkadza wątrobe, i powoduje nadciśnienie, zakrzepice, zmiany zwyrodnieniowe stawów, trądzik i łysienie to oczywiście niektóre skutki ich stosowania. Sterydy zmniejszają produkcję testosteronu i wytwarzanie plemników, co prowadzi do bezpłodności.

    • Hej Andrzej. To była pierwszą część, o niebezpieczeństwach będziemy jeszcze mówić, ale większość rzeczy o których mówisz to mity, które można spotkać na siłowniach. Badania potwierdzają, że odpowiednie dawki oraz dobrze dobrana suplementacja i regularne badania niweluja te skutki uboczne. Dla przykładu w trakcie cyklu e2d bijemy 150 ui. HCG żeby polepszyć spermatogeneze, zakrzepica grozi tylko jeżeli nie zazywamy wit C itp. Takie smaczki będę jeszcze zdradzał i będę mówił o tym w kolejnych odcinkach. Oczywiście sterydy maja skutki uboczne, ale mądrze dobrane środki i odpowiednią suplementacja je niwelują

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów HTML i atrybutów <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2015. Mateusz "Donaj" Donajski

/* ]]> */