Quick Tip! Czy Arginina jest dobra dla zdrowych osób?

Czy arginina jest dobra dla zdrowych osób?

Czy faktycznie zauważymy jej działanie w momencie jeśli jesteśmy zdrowi i nie mamy problemów zdrowotnych? Czy są jakieś przeciwwskazania do jej użytkowania? Na te i inne pytania niżej, natomiast drogi użytkowniku, pamiętaj, że nasze artykuły powstają w oparciu o ludzi które je czytają. Jeśli tego nie udostępnisz i nie zareklamujesz innym, odbierzesz im tą szansę. Skoro ja mogłem się podzielić z Tobą tą wiedzą, proszę podziel się 2-3 ciepłymi słowami w poście i udostępnij, jeśli ta wiedza była dla Ciebie przydatna.

#Arginina. Dawniej jak kręciłem materiał na #YouTube na temat tego suplementu, jednym z głównych argumentów przeciw było jej testowanie na osobach chorych i brak faktycznych zmian u zdrowych osób. Otóż już wtedy mówiłem, że takie badania istnieją i dziś omówimy sobie na podstawie jednej z meta-analiz z 2017 r. jak bardzo pomocna jest arginina każdego Kowalskiego.

🔔Geneza:

Czym jest Arginina? To aminokwas, który uczestniczy w przemianach azotowych, a dokładniej odpowiada za przenoszenie azotu w cyklu Krebsa oraz syntezę kreatyny. Dodatkowo branie argininy, czy to we wlewach, np.: w  czy to we wlewach, np.: w Polsce dostępne w RevitaLife Medical Clinic, czy to w formie suplementu w formie proszku czy kapsułek w sklepie Muscle-Zone.pl, indukuje rozszerzenie się naczyń krwionośnych u zdrowych ludzi. Ten efekt hemodynamiczny towarzyszy zwiększeniu szybkości wydalania z moczem azotanów, końcowego oksydatywnego metabolitu tlenku azotu (NO) i jego drugiego „messnagera” cyklicznego GMP. Analiza farmakokinetyczna wykazała zależną od dawki kinetykę l-argininy. Doustna dostępność biologiczna l-argininy wynosi około 70%, a maksymalne stężenie w osoczu osiągane po przyjęciu doustnym środka jest znacznie niższe niż po wlewie dożylnym, ze względu na opóźnienie wchłaniania z przewodu pokarmowego. Badanie w którym próba obejmowała 52 zdrowych mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat wykazało, że dawkowanie 2 g na dobę przez 45 dni obniża poziomy glukozy i lipidów, bez wpływu na skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Badania nad wieloma modelami zwierzęcymi i ograniczoną liczbą ludzi wykazały, że L-arginina może stymulować rozwój mitochondriów brunatnej tkanki tłuszczowej i indukować regulację ekspresji genów 38. Inne badanie dowiodło, że suplementacja L-argininą obniżała ciśnienie krwi i poziomy homocysteiny. Rzeczywiście, tlenek azotu wytwarzany jest z argininy jako czynnik relaksacji śródbłonka, który aktywuje cyklazę guanylową. Cyklaza guanylowa przekształciła trifosforan guanylu w cykliczny monofosforan guanylu, który rozluźnia mięśnie gładkie, które mogą powodować obniżenie ciśnienia krwi. W innym badaniu, gdzie było co prawda sześciu uczestników w wieku 39 +/- 4 lat, gdzie z góry określono diety dla 3 różnych par (1: kontrolna, 2: dieta bogata w naturalne źródła argininy oraz 3:dieta kontrolna plus suplementacja argininą). Największy spadek cukru na czczo, trójglicerydów, cholesterolu, a także wpływ na spadek ciśnienia, poprawę pracy nerek i modulację trawienia węglowodanów zanotowano w parze stosującej trzeci wariant. Jak widać arginina nie jest remedium na całe zło tego świata, ale zdecydowanie jest potrzebna, bo nawet dieta bogata w jej źródła, może się okazać dla nas zbyt mała.

🔔 Komu?

Arginina jest Wam potrzebna niezależnie od stopnia wytrenowania, czy też wieku, jeśli jesteście zdrowi. Arginina zmniejsza agregację („sklejanie się”) płytek krwi w osoczu, a w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi to może być „kuku”. Zatem jeśli bierzecie leki, upewnicie się u swojego lekarza, że arginina nie stanowi dla Was problemu. Dotyczy to przede wszystkim ludzi:
❌ bezpośrednio po rozległych zawałach,
❌ biorących leki przeciw zakrzepowe,
❌ schizofreników.
Co do kobiet karmiących piersią nie ma dowodów, że arginina jest szkodliwa, ale nie ma też jednoznacznych dowodów jej bezpieczeństwa, lecz moim zdaniem w przypadku zdrowych osób nie ma czego się obawiać.

🔔Ile i kiedy?

Wg badań optymalne dawki są w granicach od 2 do 20 g na dobę. Oczywiście jak widać rozpiętość jest dość duża, bo i „chętnych” (systemów fizjologicznych które potrzebują jej pomocy) nie brakuje J Chodzi o to, że dawkowanie z znacznym stopniu zależy, nie tylko od naszego aktualnego stanu zdrowia, ale również celu suplementacji. Zatem aby „po chłopsku” dać wam wskazówkę moim zdaniem warto dla #Kowalskich 2 – 5 g, sportowcy amatorzy 5 – 10 g, zawodowcy 10 – 20 g na dobę. Okresy przyjmowania zależne, jeśli możemy i chcemy się pompować to przed treningiem dawka 5 g, najlepiej z cytruliną (o której będzie za tydzień) oraz rano dla efektu pobudzenia i wieczorem przed snem. Przed snem daje fajne uczucie relaksacji. Czemu tak jest, że w dzień pobudza, a w nocy uspokaja? Bo głównym efektem argininy jest zwiększenia światła naczyń, zatem jeśli wieczorem, masz ciemno w pokoju i ciszę to melatonina ma ułatwione zadanie, a rano z kolei kortyzol i inne katecholaminy. Dla osób trenujących sporty walki ciekawą alternatywą wydaje się stosowanie argininy z cytruliną po treningu.

🔔Gdzie kupić, dobre źródła?

Ja wam jak zawsze polecam sklep Muscle-Zone.pl bo to jedyny sklep w polskiej sieci, który wysyła probiotyki w lodówkach do klienta, są „na łączach” z klientem cały czas i od samego początku wspierają naszą tutaj działalność, dzięki czemu mogę dla Was pisać takie artykuły. Dzięki temu pamiętajcie macie już 7% rabatu na wszystkie suple z kodem DONAJ05. Ja używam tych producentów:

http://www.muscle-zone.pl/aakg-alfa-ketoglutaran-argininy/aakg-mega-hardcore-120-kaps

http://www.muscle-zone.pl/aakg-alfa-ketoglutaran-argininy/aakg-1250-extreme-120-kaps

http://www.muscle-zone.pl/aakg-alfa-ketoglutaran-argininy/aakg-7500-extreme-shot

 

🔔 Podsumowanie:

✅ Arginina pomoże nam zmniejszyć ciśnienie, pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie w ciągu dnia i ułatwi zarówno rozbudzanie się, jak i zasypianie.

✅ Koniecznie bierzemy z cytruliną w dawce 1:1 o czy więcej za tydzień!

✅ Ma szerokie spektrum działań pro zdrowotnych w suplementacji nawet u zdrowych osób!

✅ Podawana w postaci suplementu w formie tabletek czy wlewów, pozytywnie wpływa na zmiany ciśnienia, obniżenie trójglicerydów, poprawę profilu lipidowego (HDL / LDL), agregację płytek krwi, homocysteinę, a także rozluźnienie śródbłonka naczyń krwionośnych.

✅ Prawdopodobnie, co nie jest pewne, przyczynia się do zmniejszonej zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego, lecz te rewelacje wymagają dalszych badań!

✅ Arginina raczej nam nie pomoże w walce z dodatkowymi kilogramami w sposób bezpośredni, ale umiejętna synergia środków suplementacyjnych może dać dobry „boost” dla przyspieszenia procesu gubienia tkanki tłuszczowej. O synergiach

✅ Większość ankietowanych po badaniach (którzy brali argininę w trakcie testu), deklaruje chęć jej stałego zażywania po skończonych próbach.

✅ Dawkowanie Kowalscy 2 – 5 g; Sportowcy amatorzy 5 – 10 g Zawodowcy 10 – 20 g na dobę.

✅ W dużych dawkach może powodować lekkie problemy trawienne.

 

🔔Literatura:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5510020/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1873701/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10826408

O autorze

Donaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów HTML i atrybutów <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2015. Mateusz "Donaj" Donajski

/* ]]> */