Trenować BJJ

Dlaczego warto zacząć trenować BJJ. Cz. 1

Brazylijskie Jiu-Jitsu czy też Grappling to sporty walki związane przede wszystkim z płaszczyzną parterową, dlatego przez wielu jest to sport niezrozumiały oraz męczący. W sumie nie dziwię się, bo patrząc od strony średniego kowalskiego, nie wiem czym jest trójkąt nogami, a tym bardziej taktarov, ani jak dojść do tego typu technik. Jednak w tym artykule spróbuje was namówić na to, abyście spojrzeli na ten sport z zupełnie innej perspektywy.

* Geneza
Trenować BJJ oznacza urawiać kompletny sport. To crème de la crème, który tak naprawdę jest tylko rozwinięciem pewnych bardziej znanych i mniej skomplikowanych istniejących dyscyplin. Na pewno każdy z was mniej więcej wie o co chodzi w zapasach stylu wolnego. Rozumie jego mechanikę, jest w stanie sobie wyobrazić, że wszystko polega na wypracowanej technice (przesuwającej punkt ciężkości zawodnika) oraz niebywałej sile dynamicznej (o tym pisałem TU). Wiadomo walka zaczyna się w pozycji stojącej, zawodnik ma za zadanie obalić przeciwnika oraz utrzymać w danej pozycji lub wykonać jakąś ewolucje w stylu: „wózek”. Innym przykładem, sportu mniej zawiłego technicznie jest Judo. Tam również chodzi o wykonanie rzutu na przeciwniku oraz ew. kończenia w postaci dźwigni na łokieć, czy duszenia zza pleców mata leo. W porządku zatem, skoro rozumiemy już podstawy, to teraz dorzućmy do tego kotła coś jeszcze, OK.? Gdyby wyobrazić sobie tak, że tych duszeń jest bukiet w postaci 30 różnych wariancji, dodać do niego smaku ze 25 dźwigni na nogi, a przyprawić to lekką nutką 15 dźwigni na kończyny górne, wówczas mamy szerszy obraz BJJ. Nagle okazuje się, że technik kończących przeciwnika jest tak ogromny wachlarz, że większość zawodników w ogóle ze względu na złożoność tego sportu, rezygnuje z górnej płaszczyzny i od razu siada na tyłku szukając tego sweepa, który ma nas przenieść na oczekiwaną pozycję.

* Przykład
Pamiętam jak dziś, moje pierwsze przekroczenie progu sali Pretorian Gorzów. Spokojny zimowy poranek. Styczeń, lekki wiaterek na dworze, delikatny śnieg za oknem. Godzina 16:50 ja zwarty i gotowy stoję przed wejściem do dojo. Pamiętam te denerwującą ciszę w mojej głowie, jakby to było wczoraj. Wchodzę do środka, witam się ze wszystkimi, tak jak na siłce. Czuje się wewnętrzny spokój, przecież jesteś przygotowany, 2 lata uprawiałeś Judo, trenowałeś boks, niczym Cię nie zaskoczą… taaa jasne J Już podczas rozgrzewki wyraźnie czułem swój ciężki oddech, pełen brak współpracy płuc z mięśniami. Głowa nie do końca łapała gdzie się znajduje. No nic, jakoś to będzie. Przetrwałem cześć naukową treningów, przyszedł czas sparingów. Do końca życia nie zapomnę, jak wówczas warzący 70 kg chłopaczek, poddał mnie 120 kg chłopa, ze 20 razy w ciągu 5 minutowego sparingu. Tak zrobił to 20 razy, z czego po 3 poddaniu nie miałem siły bronić się przed kolejnymi. Niestety taka było. Nie miałem kondycji, siły, koordynacji oraz wyczucia mimo licznych godzin spędzonych na siłowni. W głowie miałem mętlik, bo przegrywałem z każdym kto chodził na zajęcia dłużej niż 5 miesięcy. Trener dawał wskazówki, ale ja go nie rozumiałem, bo tak bardzo bałem się skupić na czymś innym niż oddech. Każdy niezależnie od wieku oraz wagi bił mnie jak chciał. Byłem wiernym widzem moich spektakularnych klęsk. Ten teatr odbywał się przez całe 30 min, a moja duma i głowa po takiej lekcji pokory została zrównana z ziemią. To jest ten kluczowy moment dla każdego zawodnika, który przychodzi na matę. Możesz dokonać 2 wyborów: albo się poddajesz i idziesz na siłownie, albo zostajesz i dowiadujesz się dokąd powadzi królicza nora J

Tak wyglądały moje zajęcia jeszcze długo nim rozpocząłem swoje pasmo wiecznie trwających sukcesów Poważnie później z zajęć na zajęcia, zacząłem widzieć więcej, słuchać lepiej, oddychać sprawniej, czuć się pewniej. Każdy trening był kolejnym szczeblem ewolucji umysłu i nabierania pokory otaczającego świata. Zawsze wszystko układało się inaczej i jak przez tyle lat trenuje, tak nie miałem jeszcze takiej samej walki. W pewnym momencie załapałem się na tym, iż tak naprawdę to staram się kreować walkę wg pewnych zasad. Na początku, kiedy to byłem jeszcze białym pasem, starałem się walki wygrywać koniecznie z góry, jak najmniejszym nakładem energetycznym i zrobić wszystko tak, aby mi pasowało. Byłem takim scenarzystą, który kurczowo trzymał się swoich założeń i wytycznych, niebaczącym na przeciwnika oraz jego rozumowanie. Nie zastanawiałem się nad konsekwencjami danych wyborów, tylko szedłem z góry wyznaczonym szlakiem. To była kolejna lekcja, która mnie kosztowała pierwszą w życiu poważną przegraną. Niestety w trakcie moich pierwszych zawodów po 4 miesiącach treningów, przegrałem pierwsze miejsce na podium zajmując drugą lokatę w kategorii białych pasów +100 kg. Ta lekcja nauczyła mnie jednego. Poza Tobą w walce są jeszcze inni. Oni również mają swój plan i zrobią wszystko, aby go zrealizować. Mogą być podobnej mocy do Ciebie, bardziej wytrzymali oraz przygotowani technicznie. Zatem cała sprawa wymaga zupełnie innego podejścia, trzeba być bardziej kompleksowym i myśleć nie tylko o sobie.

W głowie ułożyłem sobie plan, skoro już wiem jak być scenarzystą, to wypadało by umieć to zagrać jako aktor tak, aby oszukać partnera. Poza tym wypadałoby, żeby ktoś to poskładał w całość, ale o tym następnym razem…

*Wnioski
⚡BJJ / Grappling to jeden z nielicznych sportów, który w pełni świadomie i intensywnie uczy pokory zawodników. Na początku każdy jest słaby, nawet dla połowę lżejszych oponentów, a wraz z rozwojem, szczeble wiedzy są co raz wyżej.

⚡Sporty walki dbają o całościowy rozwój człowieka, bez pomijania jakichkolwiek partii mięśniowych, czy aspektów treningowych. Zawodnik BJJ / Grapplingu jest rozciągnięty, ma sprawne mobilnie stawy, odznacza się dużą siłą i wyjątkową wytrzymałością.

⚡Dzięki złożoności technik oraz ilości ich kombinacji i wariacji żadna walka nigdy nie będzie wyglądać tak samo. To jak gra w szachy, żadna partia nigdy nie jest taka sama. Każdy zawodnik będzie miał inny pomysł oraz strategię.

⚡Sporty walki nie mają ograniczeń wiekowych. Trenować BJJ / Grappling może każdy w dowolnym momencie życia, bez podziału na wiek czy aktualny stan zdrowia. Ponadto jest to często przyczyna polepszenia zdrowia ludzi oraz zwiększenia ich kondycji fizycznej.

⚡BJJ / Grappling opiera się na podstawowych wzorcach ruchowych, zgodnych z anatomiczną budową człowieka, dzięki czemu gwarantuje prawidłowy rozwój ruchowy.

⚡BJJ / Grappling to najmniej kontuzyjny sport walki. Kontuzje tutaj są w tym wypadku sporadyczne i zazwyczaj niegroźne.

⚡Sporty walki, to wbrew pozorom wysiłki mocno umysłowe. Tak naprawdę to gra w ludzkie szachy, gdzie po drodze należy okiełznać swoje emocję, dumę i ból aby móc wygrać dany pojedynek.

* Puenta
Technika treningu, zawsze prędzej czy później przełoży się na zwiększenie Twoich osiągów.

💪💪Zatem niezależnie czy ćwiczysz, czy walczysz, wracasz z tarczą albo na tarczy!💪💪

 

*Ważne adresy:
Tłuste życie
Szkolenia Mauricz.com
Barbell Brothers – Świetna kadra trenerska
Newsy ze świata grappling-u

O autorze

Donaj

Jeden komenatrz

Zostaw komenatrz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów HTML i atrybutów <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Copyright © 2015. Mateusz "Donaj" Donajski

/* ]]> */